ELEŞTİRİ

              Tarihi anlatan kitaplar genel anlamda bilgi içerir. Bu kitabı okurken daha çok, mükemmel bir üslup ile kaleme alınmış ve trajedinin en koyu rengini çağrıştıran bir roman okudum.

              Harekâtın başlangıcından sonuna kadar her ayrıntı kronolojik olarak anlatılmıştır. Savaşın olduğu bölgede cereyan eden ailevi ve toplumsal dramlar, Ermeni çetelerinin faaliyetleri çok güzel kurgulanarak ve merak unsuru da bu kurguya eklenerek okuyucuya sunulmuştur. Roman, trajedik içeriği ve akıcı üslubu ile okuru içine çekiyor ve içindeki dünyada yaşatıyor.

                Açlıktan, üşümekten, hastalıktan ve yorgunluktan takati kalmayıp da bir kurşun dahi atmadan donarak şehit olan askerlerin yüreğinde büyüyen ve bitmek bilmeyen kazanma inancı okurun da içinde yeşeriyor. Ta ki Sarıkamış’a kadar.   

                Harekatın korkunç bir trajedi ile neticelenmesinin tartışmasız bir tane genel sebebi var: Yeteneksiz, aklı yerine duyguları ve hırsı ile hareket eden Enver paşa ve subaylarıdır. Erzurum’a dahi gelmeden yollarda askerlerin hastalıktan ve soğuktan ölmesi, binlercesinin Oltu’ya, İslam köye gelmeden ölmesi, esir aldıkları Rus binbaşı ve bölüğüne acımaları ve bu Rus bölüğü tarafından tuzağa düşürülüp bir bölük askerimizin şehit edilmesi, iletişimsizlikten dolayı birbirlerini Rus askeri sanıp iki Türk tümeninin çatışmaya girmesi ve ardından kırk küsur yaralı ve şehidin olması… vs. Bu olumsuz tabloların hepsi subayların akılları ile hareket etmediğinin açık ve net kanıtıdır. Diğer taraftan, geleceği göremeyen subaylara, olumsuz doğa şartlarına, hastalığa, elbisesiz lige ve açlığa rağmen; vatanını, namusunu ve milletini koruyup gözetmek adına, engebeli-karlı yollara düşen ve bu yolda şehit olan Türk Askerini saygı ile selamlıyorum. Bıraktıkları buz donukluğundaki sessizlik karşısında eğiliyorum.

                Not: Kütüphaneden eve giderken dedim ki içimden keşke şu botlarım, parkem, atkım eldivenlerim ve kazağım şehitlerimizin üzerinde olsaydı. Keşke ben de onların arasında içi onurlu bir okyanusa doğru yol alsaydım. 14-01-2014 İlteriş Bülent AYDIN

42 kere görünlülendi