Senaryosu Alman tarihçi Thomas Weber’in ‘Hitler’in İlk Savaşı’ adlı kitabına dayandırılarak yazılan dizide Hitler’i kimin canlandıracağı henüz belli değil.

Fulya Canşen
ntvmsnbc

Alman prodüksiyon şirketi teamWorx, Adolf Hitler’in hayatını anlatan sekiz bölümlük bir TV dizisi yapacağını açıkladı. Dizide 1914 yılından başlayarak Hitler’in kim olduğu, özel hayatı, ideolojisi, halk arasında nasıl bir etki yarattığı ele alınacak ve dizi 1945’de Hitler’in intiharıyla sona erecek.

15.3 milyon Euro bütçe ayrılan dizinin iki yılda çekilmesi planlanıyor. Dizi sadece Almanya’da değil, İngiltere ve Amerika’da da çekilecek. Senaryosu Alman tarihçi Thomas Weber’in “Hitler’in ilk savaşı” adlı kitabına dayandırılarak yazılan diziye çekimler sırasında tarihçilerden oluşan bir ekip de eşlik edecek. Niki Stein ve Hark Bohm, rejiyi üstlenecek. Hitler’i kimin canlandıracağı henüz bilinmiyor.

Planlanan Hitler dizisinin prodüktörü Nico Hofmann, dizide Hitler’in hayatındaki, kritik anlarla, dönüm noktalarına yer verileceğini ve 20. Yüzyılda nasıl bir kitle katliamcısına dönüştüğüne ışık tutulacağını söyledi.
Hitler’in hayatının bir kurmaca formatında anlatılıp anlatılmayacağı sorusuna ise Hofmann, “Joachim Fest’in Hitler biyografisine dayandırılarak çekilen Çöküş adlı filmden sonra evet!” şeklinde yanıt verdi. Çöküş filminin gösterilmesi sırasında Almanya’da 6 milyon Yahudi’nin katledilmesine neden olan diktatör Hitler’in insani yanlarının gösterilip gösterilemeyeceği heyecanlı bir biçimde tartışılmıştı.

Dizinin yapımcıları daha önce Tünel, Staufenberg, Dresden gibi filmlere imza atmıştı. Aslında bu Hitler hakkında çekilecek ilk TV dizisi olmayacak. Hitler’in iktidarı ele geçirmesinden hemen sonra o zamana kadarki hayatını konu alan iki bölümlük bir mini dizi yapılmıştı. “Hitler: The Rise of Evil”adlı filmde Hitler’i İngiliz oyuncu Robert Carlyle canlandırmıştı.

50 kere görünlülendi