Erzurum taşı, Siyah kehribar gibi adlarla bilinen Oltu taşı Erzurum’un Oltu ilçesinde bazı dağlık, engebeli alanlardan çıkarılıyor. Oltu taşı bitki kök ve gövdelerinin değişime uğramış halidir.

Oltu taşının çıkarılmasının geçmişi iki yüzyıldan fazladır. Oltu taşının çıkarılması cumhuriyet döneminde daha da önem kazanıyor. Oltu taşı çıkarılmasından işlenilmesine kadar çok zahmetli ve yorucu işlemlerden geçiyor.

Gelin birlikte Oltu taşının serüvenini işinin ustası olan Servet Ustadan dinleyelim…

Oltu taşının 200 yıldan beridir çıkarıldığını söyleyen Servet Usta, Oltu taşının cumhuriyetten sonra önem kazandığını vurguluyor ve sözlerine şunları da ekliyor:

“30 yıldır bu işi yapıyorum. Geçmişe göre  oltu taşına olan talep azaldı.

Buda bizim işlerimizi olumsuz etkiledi.Oltu taşı şimdi piyasa da sahte  Rus taşı ile  rekabet içinde.

Rus taşının  bire bir aynı  olması

ve fiyat olarak da Oltu taşına göre  daha uygun olması  ona olan talebi artırırken , Oltu taşı ikinci planda kalıyor. Bu böyle devam ederse

10-20 yıla kalmaz Oltu taşı yok olacaktır.”

Servet Usta  Oltu taşının gelişiminden bahsederken  bu taşın çok zahmetli  işlemlerden  geçtiğini de ifade ediyor.

 

“Oltu taşı  engebeli ve dağlık   bölgelerde çıkarılıyor.Oltu taşının çıkarılması işçilik payı yüksek ve zahmetli bir uğraştır.

Oltu taşı  teknolojinin gelişmesine rağmen hala olanaklardan yararlanılmıyor.İlkel yöntemlerle çıkarılıyor. Ocaklardan çıkarılan Oltu taşları  küçük el tezgahlarına ve atölyelere gönderiliyor ve  buralarda işlenerek satışa sunuluyor.”

 

      Peki, Oltu taşından neler yapılıyor?

“Oltu taşından en çok tespih, kolye, gerdanlık, ağızlık, anahtarlık ve birçok hediyelik eşya yapılıyor.  Oltu taşının vazgeçilmezi tespihtir.”

Oltu taşının ne gibi özellikleri olduğunu sorduğumuzda, Servet Usta şunları ifade ediyor: “ Oltu taşı siyah ve kahve renklidir. Oltu taşı yumuşak bir taş olup, hava ile temas ettiğinde sertleşir. Oltu taşından yapılan tespihler çekildikçe parlar ve stres giderici özelliğe sahiptir.”

Röportajı yaptığımızda Oltu Taşı’nın birçok özelliğini öğrendik. Erzurum için önemli bir sembolü ve geçim kaynağıdır.

 

DİLAN AK                                                     FATMAGÜL TUNÇ

 

 

 

 

 

186 kere görünlülendi