Fotoröportaj: Mehmet Faiz AKPINAR

 

Baharın gelmesiyle beraber çiçek açan ağaçlar gibi eski hatıralarımızda kafamızda canlanmaya başladı. Çocukluğumuzun en güzel günlerini toprak sahalarda top koşturduğumuz zamanları, bir de hepimizin hala hatırında olan çiklet kokan mahalle bakkalları, marketlerin olmadığı dönemlerde en tatlı çocukluk anılarımıza ev sahipliği yapan bu mekânları hatırlamamak elde değil. Mahallenin bekçisi, muhtarı, çocukların koruyucusu, yabancının rehberi bulunduğu mahallenin huzur evi olan bakkal amcalar bugün ne durumdalar?

Mahallenin sigortası yardımlaşma ve dayanışma simgesi bakkal amca kiriz döneminde kredi kartı limitleri dolan ve marketlerden alış veriş yapamayanların can simidi olan bakkal amca bugün kendisi bir can simidini muhtaç durumda.

Kriz döneminde bir veresiye defteri yetmeyince ikincisini açan ve halkın imdadına yetişen bakkal amca bugün büyük alış veriş marketlerinin kıskacında

Peki, çocukluğumuz dan dan beri tanıdığımız çoğumuzun ilk çikolatayı tattığı, ilk gazozu yudumladığı mekânlar olan bakkal amcaları duymazdan mı gelelim?

Asla! Günlerden Perşembe tıpkı çocukluğumda ki gibi sabahın erken saatlerinde kalkıp bakkal amcan yolunu tuttum, ama bu sefer elimde ki bozuk paraları çikolataya dönüştürmek için değil, çocukluğumda benimle ilgilene bakkal amcanın derdini dinlemeye ve dinletmeye gidiyordum.

Röportaj yapmak için bakkal seçiminde bulunmadım önüme gelen ilk bakkaldan başladım ilk durağımız Yoncalık’taki Murtaza kalenin bakkalı oluyor. Murtaza amca bizi görünce biraz şaşırmış gibi oldu elimizde makineler sırtımızda çantalar, ama meseleyi anlatınca bizi içeri buyur etti.24 senedir tek başına bakkalını işletiyor. Murtaza amcaya ilk sorumuzun cevabı içler acısı ‘’ne yapabilirim ki bilmiyorum’ ’diyor. Gerçekten içinde bulunduğu durum onu umutsuzluğa sevk etmiştir. Çünkü Murtaza amca bundan birkaç yıl öncesine kadar altı kişilik ailesinin geçimini bu bakkaldan sağlıyordu. Ama artık Murtaza amcanın ekmeğiyle oynamışlardı. Murtaza amca başlıyor anlatmaya ilk başta vergilerden yakınıyor. Ardında bütün bakkalların ortak kâbusu olan kredi kartları ve büyük marketler geliyor. Murtaza amca büyük marketler şehir dışına çıkartılsın ve büyük marketlerin sayısı azaltılsın diyor. Çünkü’ ’her adım başı bir market var diyor.

Murtaza amcanın yanından ayrılıp diğer bakkal amcaları gezmeye devam ediyoruz. Ama aşağı yukarı herkesin derdi aynı: kredi kartları büyük marketlerin şehir içinde olması her300 metrede bir marketin olması ve tabiî ki vergi adaletsizliği’’ bizde büyük marketler gibi vergi ödüyoruz’’ diyorlar.

Peki, bakkal amca ne istiyor? Aslında bakkal amca çok şey istemiyor, olması gereken şeyleri istiyor ama veren yok.”ne istiyor bu bakkal amcalar” dediğinizi duyuyor gibiyim. Bakalım ne istiyor bakkal amcalar. Büyük marketler şehir dışına çıkartılsın, büyük marketlerin sayısı azaltılsın, bakkallara göre bir vergi yasası yapılsın, büyük marketler Pazar günü kapatılsın. Çok mu?

 

Cevat Ateş

 

Alparslan Çiğdem

Cevat amca 24 yıldır bakkal işletiyor.aynı zamanda muhtarlık yapıyor.Cecat amcada diğer meslektaşları gibi büyük marketlerin

Şehir dışına çıkartılmasını istiyor.

Cevat amca bakkallara göre bir yasa

Çıkartılsın,bakkalcılıkla ilgili bütün dernekler ve kurumlar tek çatı altında toplansın. diyor.çünkü hangisine bir işimiz düşse bizden bir miktar para alıyorlar. Tabi vatandaşa da bir gönderme yapıyor.

Millet büyük marketlerden toplu alış veriş Yapıyor yüz gıramlık bir şey lazım olunca da” “yaz deftere bakkal efendi” diyor Tek umutları çocuklar “onlarda olmasa ne yaparız diyorlar.”

Alarslan çiğdem 30yıldır bakkalcılık yaparak altı kişilik ailesinin geçimini sağlamaya çalışıyor.Alparslan amcaya göre: “Erzurumda alına bir karara göre büyük marketler şehir dışına çıkartılacaktı,çıkartılmadığı gibi gün geçtikçe sayıları artmaya başladı” diyor.başbakanın bakkalcılarla ilgili önerisine de karşı çıkıyor.”karısıyla geçinemeyen adam yüz ayrı kafayla nasıl geçinecek”diyor.Alparslan amcaya göre kredi kartı çıktı millet simiti bile kartlan almaya başladı.diyor.alparslan amca da diğer meslektaşlarının şikayetçi olduğu kanulardan şikayetçi.                                                                    kalcılık yaparak altı kişilik aile

411 kere görünlülendi