Melih Zafer Arıcan’ın ‘Haşhaş Tarlalarında’ sergisi Letonya’nın tek fotoğraf galerisi olan Riga Zazi Galeri’de açılıyor.

ntvmsnbc

İSTANBUL – Anadolu insanının, özellikle de kadınların zorlu yaşamlarına dikkat çekmeye çalışılan ‘Haşhaş Tarlalarında’ sergisinde, konu Anadolu kültürünün önemli bir parçası olan haşhaş üreticiliği üzerinden anlatılıyor.

11 Ekim-9 Kasım tarihlerinde açık olacak sergi, 11 Ekim tarihinde Türkiye Letonya Büyükelçisi Şerife Serap Özcoşkun’un da katılımıyla açılıyor.

Melih Arıcan bu proje kapsamında 2001-2011 yılları arasında on yıl süreyle Afyon’un ilçelerinde, özellikle de Bolvadin’de haşhaş üretimine ilişkin fotoğraflar çekti. Haşhaş üretimini, Anadolu insanının toplumsal yapısını anlatan bir olay olarak ele almış ve bütün bunları estetik fotoğrafları ile dile getirmiş.

2001 yılında fotoğrafçı Merter Oral ile sadece haşhaş üzerine bu projeye başlayan Arıcan, daha sonra, bu projenin çekimleri sırasında tanık olduğu, Anadolu kadınının ağır çalışma koşullarını dikkate alarak, projeyi sadece Anadolu ‘daki kadınların, erkek egemen dünyadaki varolma savaşını anlatmaya yönlendirmiş.

Anadolu topraklarında, Eti uygarlığından beri yaklaşık dört bin yıldır üretimi yapılan ve kültürümüzün bir parçası olan haşhaş konusunda, bugüne kadar yapılan en kapsamlı fotoğraf projesinin gerçekleştirmiş. Bu proje, aynı zamanda 2012 Ocak tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Fotovision tarafından ‘Opium Women -Haşhaş Kadınları’ adıyla kitap olarak yayımlandı.

Bu hikayeyi ayrıntılı olarak incelemek isteyenler; 2012 Ocak tarihinde ABD’de Fotovision tarafından ‘Opium Women -Haşhaş Kadınları’ adıyla yayımlanan kitabı temin edebilirler.

Anadolu Üniversitesi’nde Basın Yayın bölümünde okuduğu yıllarda fotoğrafla tanışan Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölüm Başkanı Prof. Dr. Melih Zafer Arıcan, San Francisco’da bu alanda Yüksek Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, tekrar çalıştığı Anadolu Üniversitesi’ne dönerek, Eskişehir’de hem doktora eğitimini tamamladı, hem de çeşitli fotoğrafçılık dersleri verdi. 2005 yılından bu yana da, İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi’nde fotoğraf dersleri veriyor.

47 kere görünlülendi