KARTEPE BELEDİYESİ

2.ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI 2012

 

1-YARIŞMANIN ADI:   “MEVSİMLERLE KARTEPE”

 

2-YARIŞMANIN AMACI:

Fotoğraf yarışmasının amacı, Fotoğraf sanatının belgesellik gücünü kullanarak, Kartepe Belediyesine bağlı; Uzunçiftlik, Uzuntarla, Eşme, Acısu, Maşukiye, Büyükderbent, Arslanbey, Sarımeşe, Suadiye, Köseköy’ ve Kartepe ilçe sınırları içinde bulunan Sultaniye, Pazarçayırı, Örnekköy, Karatepe, Balaban, Nusretiye, Şirinsulhiye, Avluburun, Eşme Ahmediye, Ketenciler köylerinin doğal, tarihi, kültürel güzelliklerinin tanıtımını sağlamak,ve fotoğraf sanatına katkıda bulunmak.

Yarışmaya katılan yarışmacıların fotoğraflarından seçilenler Kartepe Belediyesi arşivine kazandırılarak, Karetpe’nin tanıtımı için arşiv oluşturulacaktır.

3-YARIŞMANIN KONUSU:  Kartepe Belediyesine bağlı; Uzunçiftlik, Uzuntarla, Eşme, Acısu, Maşukiye, Büyükderbent, Arslanbey, Sarımeşe, Suadiye, Köseköy’ ün doğal, tarihi, kültürel güzelliklerinin ön plana çıkarmaktır. Kartepe bölgesinde yaşayan genci yaşlısı ile Kartepe’den portreler. Ayrıca Kartepe Belediyesi sınırları içinde düzenlenen; at yarışı, güreş, atv, motor kros yarışı, off road, tırmanma, su kayağı, kar kayağı gibi sosyal aktiviteler, doğal yaşamdaki canlılar, meyve ve sebze yetiştiriciliği, tarım, su sarnıçları, tarihi yapıtlar da yarışmanın konusunu kapsamaktadır.

4-GENEL KURALLAR:

 

Yarışma, seçici kurul üyeleri ve birinci derece yakınları dışında tüm amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçılarına açıktır.

Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Kartepe Belediyesi katılımcıların fotoğraflarıyla ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Yarışma “renkli sayısal” dalda düzenlenmektedir. Siyah-beyaz ve sepia gibi monokrom (tek renk) fotoğraflarla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Her katılımcı en fazla 7 (Yedi) adet fotoğrafla yarışmaya katılabilir.

Ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar sergi amaçlı olarak kurumumuz tarafından basılı hale getirilecektir. Sergilemelerde bütünlük oluşturmak için dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların, Kartepe Belediyesi  tarafından gerekli görülen büyüklükte baskıları alınabilecek veya fotoğraflar yarışmaya gönderildikleri boyutlarda sergilenebileceklerdir. Bu nedenle başvuru formuyla birlikte gönderilecek CD kayıtlarında fotoğrafların eser sahibinin arzu ettiği kadrajda, büyük baskıya uygun olacak şekilde (uzun kenarı en az 3500 pix.) ve en az 300 dpi çözünürlükte, JPEG formatında CD ile zarar görmeyecek bir şekilde gönderilmelidir.

Baskı sırasında bu kurala uymayan fotoğrafların ödülleri iptal edilecek ve yerine

başka bir fotoğraf konmayacaktır.

CD’ye kayıt edilen her fotoğrafın adlandırılmasında sırasıyla; 5 rakamdan oluşan rumuz (tüm fotoğrafların basında aynı rumuz kullanılacaktır), sıra numarası ve  eser adı mutlaka bulunmalıdır (Örnek: 12345 – 1 – eser adı ). Fotoğrafla ilgili bu üç unsurdan birinin noksan olması halinde başvuru kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır.

Başvuru formuyla gönderilecek CD’nin üzerine sadece rumuz yazılmalıdır. Birden fazla fotoğraf ile katılım durumunda tüm fotoğraflar aynı CD içerisine jpeg olarak kayıt edilmelidir. Fotoğraf ismi CD’ye kaydedilirken formda bulunan şekilde sırasıyla rumuz-sırano-eser adı seklinde yazılmalıdır.

Gönderilen kayıtlardaki fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Eserlerin kaydedildiği CD ve başvuru formu beraber zarflanarak son katılım tarihi olan gün, mesai saati sonuna kadar teslimat yerine ulaşacak şekilde gönderilmelidir; aksi halde yarışmaya dahil edilmeyecektir.

Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her turlu kazanımları geri alınır.

Daha önce başka yarışmalarda ödül almış eserler yarışmaya kabul edilmeyecektir.

Temel düzeltmeler dışında photoshop müdahalesi ile ekleme/çıkarma yapılmış, manüple edilmiş fotoğraflar diskalifiye edilecektir.

Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her turlu müdahale ve değişiklikleri yapan, ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı yarışmalarda böyle bir fotoğrafla ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan kişilerin yarışmalara katılımı TFSF Yarışma İlkeleri gereğince bir yıl sureyle kısıtlanır. Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.

E-posta yolu ile gönderiler kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Ödül alan, sergilenen, satın alınan, fotoğraflar belediye tarafından Kartepe’nin tanıtımı amaçlı kullanılabilecektir.

5 – ESERLERİN GÖNDERİLMESİ VE İADESİ

Katılım formu noksansız doldurulacaktır. CD kayıtlarındaki fotoğrafların adlandırılmaları katılım formu ile aynı olmalıdır. Kayıtlı CD ve katılım formu gönderim sırasında hasar görmeyecek şekilde paketlenip Kartepe Belediyesi Kültür Müdürlüğü Yarışma Sekretaryası’na elden ya da posta yoluyla teslim edilecektir. CD’ler ve başvuru formları katılımcılara iade edilmeyecektir, 24 ARALIK 2012 Pazartesi tarihinden sonra, TFSF Temsilcisi gözetiminde imha edilecektir.

 6 – KULLANIM HAKLARI

Katılımcı, dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanmış olan fotoğraflarının Kartepe Belediyesi yayınlarında şartnamede belirtilen miktarda bedelini ödeyerek  isminin ve eser adının kullanılması şartıyla süresiz olarak kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan eserinin / eserlerinin çoğaltma, işleme, temsil, umuma iletim haklarının ve yayımlanma haklarının kullanımı için Kartepe Belediyesi’ ne izin / muvaffakatname verdiğini kabul eder. Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını engellemeyeceğini veya bu izin / muvaffakatname için herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rucu kabul, beyan ve taahhüt eder.

7- YARIŞMA TAKVİMİ

SON KATILIM :                                21 ARALIK 2012 CUMA

JURİ TOPLANMA:                          22 ARALIK 2012 CUMARTESİ

SONUÇ BİLDİRİMİ:                         23 ARALIK 2012 PAZAR

SERGİLEME VE ÖDÜL TÖRENİ:  31 ARALIK 2012 PAZARTESİ

Sergi ve Ödül töreni 31 Aralık Pazartesi günü yapılacak olup, ödül ve sergileme alanlara ayrıca e-mail ve telefon yoluyla duyurulacaktır.

Sonuçlar Kartepe Belediyesi ve TFSF’nin web sayfası üzerinden, ayrıca basın aracılığıyla açıklanacaktır.

 

8-SEÇİCİ KURUL:

Alfabetik sıraya göre;

Yard.Doç.Dr. A.Beyhan Özdemir Fotoğraf Sanatçısı/Dokuz Eylül GSF-Fotoğraf Bölümü/İFOD/İZMİR

Gökhan BULUT Fotoğraf Sanatçısı/ANKARA

Haluk UYGUR Fotoğraf Sanatçısı/AFIAP/EFIAP/Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu-ADANA

İbrahim ZAMAN Fotoğraf Sanatçısı/ İFSAK ONUR ÜYESİ/BUFSAD/SAGİSAD/GİFOD-İSTANBUL

Reha BİLİR – Fotoğraf Sanatçısı/ AFIAP/Hon.FBPS/Sille Sanat Sarayı-KONYA

Sema ÖZEVİN – Fotoğraf Sanatçısı/KASK-KOCAELİ

Salih Nurettin ÇEVİK- Kartepe Belediyesi Temsilcisi /Kültür Sosyal İşler Müdürü-KOCAELİ

Seçici kurul en az üç kişi ile toplanır.

9-ÖDÜLLER :

Birincilik : 5000.- TL

İkincilik : 3.000. – TL

Üçüncülük : 2.000.- TL

Mansiyonlar : 500TL (3 ADET)

Kartepe Belediyesi Özel Ödülü: 1000TL

Juri Özel Ödülü: 750TL

Sergileme / Satın Alma : 100TL (32 ADET)

“Ödül alan ve sergilenen ve satın alınan eserlerin kullanım hakları yukarıda belirtilen tutar karşılığında süresiz olarak Kartepe Belediyesi’ ne ait olacaktır”

10 – YARISMA SEKRETERYASI

Yarışma Sekreteryası: Tülin Öçbe

Tlf: 0 262 3534689

Adres:

KARTEPE BELEDİYESİ

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

Marmara Orgeneral Atıtıf Ercakır Cd. No:9 Kartepe-KOCAELİ

E-Posta: Sorularınız için;

yarisma@kartepe.bel.tr

11- Sanat Danışmanı: Sema Özevin

sema@kartepe.bel.tr

12-Yarışmaya katılan herkes bu şartnamedeki bütün şartları kabul etmiş sayılır.

13- Yarışmamız Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nca 2012/………..  numara ile

onaylanmıştır.

14- Yarışma süresince TFSF temsilcisi bulunacaktır.

2. MEVSİMLERLE KARTEPE FOTOĞRAF YARIŞMASI

JURİ:

Y.Doç.Dr. A.Beyhan Özdemir Fotoğraf Sanatçısı/Dokuz Eylül GSF-Fotoğraf Bölümü/İFOD/İZMİR

Gökhan BULUT Fotoğraf Sanatçısı-ANKARA

Dr.Haluk UYGUR Fotoğraf Sanatçısı/AFIAP/EFIAP/Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu-ADANA

İbrahim ZAMAN Fotoğraf Sanatçısı/ İFSAK-İSTANBUL

Reha BİLİR – Fotoğraf Sanatçısı/ AFIAP/Hon.FBPS/Sille Sanat Sarayı-KONYA

Sema ÖZEVİN – Fotoğraf Sanatçısı/KASK-KOCAELİ

Salih Nurettin ÇEVİK- Kartepe Belediyesi Temsilcisi /Kültür Sosyal İşler Müdürü-KOCAELİ

43 kere görünlülendi