17. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Başvuru Çağrısı

Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali filmlerinizi bekliyor. On yedincisi 1 – 7 Aralık 2014 tarihlerinde düzenlenecek olan festivale katılmak için son başvuru tarihi 30 Mart 2014’tür.

Festival, 1997 yılından bu yana Türkiye’den ve dünyadan yüzlerce belgesel filme ev sahipliği yaptı. Çok sayıda belgeselciyi ve belgesel kuramcısını seyirciyle buluşturdu. Sinema sanatının evrenselliğini önde tutarak, belgesel sinema aracılığıyla farklı toplumların birbirlerini tanımalarının ve anlamalarının da önünü açarak sıcak bir ortam oluşturdu.

16. senesinde belgeselin dert ettiği konularla birlikte yaşlanmaz bir konuma sahip olduğu, zamanı iyi okuyabilen ve onu hep yanı başında tutabilen yapımların hiçbir zaman yaşlanmadığı düşüncesiyle geçmişe tekrar dönmeyi ve zihinsel bir pratik yapabilmeyi hedeflemiş olan 1001 Belgesel Film Festivali, 17. yılında geleneksel renkler & bölümler program yapısına geri dönüyor.

17. 1001 Belgesel Film Festivali toplumsal bunalım ve bunlara direnen insanların hikayelerinin anlatıldığı siyah bölüm, iş ve emek filmlerinin yer bulduğu kırmızı bölüm, yakın ve uzak coğrafyalardan modern zaman hikayelerinin kendilerine yer bulduğu turuncu bölüm, göçmek, evden uzakta olmak, gurbet hayatların işlendiği sarı bölüm, olağanüstü insanların sıradan öyküleri ve sıradan insanların olağanüstü hikayelerinin seyircilerle buluştuğu mavi bölüm, toplum içinde kadın, ailede, çalışan kadınlar, şiddete karşı kadın, kadına karşı şiddet üzerine filmlerin yer bulacağı mor bölüm ve sürdürülebilir bir yaşam için çabalayan filmlerin yer alacağı yeşil bölümden oluşan 7 renklik bir program seçkisiyle Aralık’ta seyircilerin karşısına çıkmayı planlıyor.

17.’si düzenlenen festival, festivale özel renk seçkisinin yanında, 15. 1001 Belgesel Film Festivali programında yer bulan genç yönetmenler ve ilk filmler bölümünü bu sene de devam ettirerek, programında genç belgeselcilere, ilk filmlerini yapan sinemacılara yer açıyor.

Şimdi, 1001 Belgesel Film Festivali, Festival ekibi olarak “17.1001”de, tüm belgeselcileri, gerçeklerimizi ve hayallerimizi bir kez daha paylaşmaya çağırıyoruz.

Detaylı bilgi, katilim kosullari  ve basvuru formu

ONLINE BAŞVURU FORMU

32 kere görünlülendi